دوشنبه ٠٥ آبان ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها 
منو اصلی
اخبار > یکی از بزرگترین مشکلات کمبود قوانین جنگ اقتصادی است/بانک عامل تهدید برای تولید


  چاپ        ارسال به دوست

سردار جلالی در همایش "نقش پدافند اقتصادی در اقتصاد مقاومتی": 

یکی از بزرگترین مشکلات کمبود قوانین جنگ اقتصادی است/بانک عامل تهدید برای تولید

سرتیپ پاسدار دکتر غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور در همایش تخصصی "نقش پدافند اقتصادی در اقتصاد مقاومتی"که در دانشگاه امام حسین (ع) برگزار شد در ارتباط با حوزه های پدافند اقتصادی اظهار داشت: موضوع پدافند غیرعامل یک موضوعی سهل و ممتنع است از یک طرف سهل است چون دفاع است و موضوع دفاع یک مفهوم فطری، دینی و انسانی است . طبیعتاً همه ی کشورها و همه ی انسان ها براساس هر نوع تفکر بحث دفاع را داشته و ازآن استفاده می کنند ، در دین هم هست، مقام معظم رهبری  فرمودند هر کشوری که قدرت دفاعی نداشته باشد محکوم به شکست و از بین رفتن است ؛ بخش دوم بخش سخت و ممتنع است که همان تهدیدات است ، در واقع این دفاع باید در برابر یک تهدید شکل گیرد، تهدید به دلیل این که ماهیت علمی، فناورانهو پویا دارد، به نوعی از پیچیدگی و سختی برخوردار است یعنی این که باید با چه تهدیدی مقابله کنیم و چه چارچوبی داشته باشیم.


" نقطه ی عطف تحول تهدیدات "

وی در ادامه به پیچیدگی کاراشاره کرده و گفت:، تعریفی که از پدافند غیرعامل در کشور مطرح هست با توجه به این که ما تقریباً در یک نقطه ی عطف تحول تهدیدات هستیم، ازحدود 1990 که در فروپاشی شرق را داشتیم نظامات امنیتی به هم خورد مفاهیمی جدیدی از امنیت و و تهدید و جنگ بوجود آمد، شاهد یک تحول اساسی در مفهوم ماهیت و کیفیت تهدیدات هستیم.

"تهدید یا فرصت "

وی گفت:  تهدیدات یک میل کلی از حوزه ی به کارگیری صرف تهدیدات سخت بر علیه کشورها بسمت ترکیبی از تهدیدات و مولفه ها پیدا کرده است، که به آن بکارگیری همه ی مولفه های قدرت ملی کشور یا تهدیدات سیستمی به کشور یا دشمن به عنوان سیستم مرکب و پیچیده نگاه می شود و ابزار، دانش و فناوری ها حوزه های توسعه می یابد که این توسعه هم می تواند فرصت تولید کند و هم به تهدید  تبدیل شود ،  مثلا  رسانه مي تواند يك عنصر تهاجمی ،  و يا يك عنصر دفاعی  تلقي. شود بنا براين در واقع تحول در فناوری ها تحول در تکنولوژی ها و دانش امروز به نوعی حوزه های جدیدی از فرصت و تهدید را برای کشورها ایجاد می کند.

" نگاه هوشمندانه به تهدیدات "

جلالی افزود: کشورهای دارای این فناوری  ها طبیعتاً فرصت محور هستند قابلیت های  فناورانه  به آن ها منتقل می شود و عموماً کشورهای فاقد این فناوری تحت کنترل این فناوری ها به نوعی نسبت به آن احساس تهدید می کنند مثلاً وقتی سامانه های سنجش از راه دور در دنیا راه می افتد کشورهایی که می توانند بقیه کشورها را در کنترل قرار دهند، طبیعتاً برای آن ها فرصت است و قدرت و ثروت تولید می کند کشورهایی که تحت پوشش این سامانه قرار می گیرند و برای آن ها تهدیدزاست، لذا در نگاهی جامع نمی خواهیم فناوری ها و دانش را صرفاً تهدید فرض کنیم بلکه یک نگاه هوشمندانه به تهدیدات و بهره مندی از فرصت ها باید وجودداشته باشد در این فضا فناوری ها طیف جدید و گسترده ای از قابلیت ظرفیت و امکان را تولید کرده اند که در اختیار هر کس باشد تولید قدرت می کند و چنانچه تحت تسلط آن قرارگیرد تهدید تولید می کند، فناوری و پیشرفت ها ابزارهایی بوجود آوردند  که این ابزارها در تسلط متنوع هستند و دیگر تسلط صرفاً ابزار نظامی و ابزار سخت نیست ولذا می بینیم رسانه خودش یک ابزار است سایبر یک حوزه ی جدی فناوري  تهديد زا و فرصت زا است حوزه های بیولوژیک و زیستی نیز حوزه های بسیار جدی هستند.

" اقتصاد حوزه ی جدید تهدید و تسلط"

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد:اقتصاد نیز یکی از حوزه های بسیار اساسی و مهم است که هر چند در گذشته هم در چارچوب های جنگ و مفاهیمی از این دست از آن استفاده می کردند ولی الان دیگر کاملاً یک حوزه ی جدید تهدید و جنگ و تسلط شده ، که در اکثر کشورها با آن درگیر بوده و دنبال می کنند.

"انتظارات مقام معظم رهبری "

جلالی در خصوص دومین عنصر ی که باید به آن پرداخته شود گفت: پدافند غیرعامل برای تعریفی که مقام معظم رهبری از آن کرده اند و انتظاری که از آن بیان نمودند و در تعریف رسمی که در بند یکم سیاست های کلی نظام ابلاغیه معظم له جمعه بندی شده و مصوب مجمع است می گوید به مجموعه ای از اقدامات غیر مسلحانه که در آن کار سخت و مسلحانه شکل نگیرد و به کار گیری آن ها باعث کاهش آسیب پذیری، افزایش بازدارندگی ارتقای پایداری ملی، تداوم کارکردهای ضروری و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن را شامل می شود. این تعریف رسمی جمهوری اسلامی از پدافند غیرعامل است که نسبت به سایر تعاریف در دنیا از یک نوع پیشرفتگی هم برخوردار است چون در واقع کارکردها و مولفه های جدی را در این حوزه نشان می دهد انتظاری که معظم له از پدافند دارند می گویند که پدافند  غير عامل یعنی مصون سازی کشور در برابر تهدیدات ، به تعبیری می گویند کاری کنیم که اگر دشمن اقدام کرد و تهدیدش را محقق کرد اثری از اقدامش نبیند و این یعنی بی اثر کردن اثر تهدید بر کشور.

"تعریف مقام معظم رهبری از پدافند غیر عامل"

وی افزود:در جایی دیگر می فرمایند که این حالت مصونیت بایستی در کل پیکره کشور و جامعه و دستگاه های اجرایی اتفاق بیفتد و عملیاتی شود و این کار با پدافند غیرعامل ممکن است. در واقع مقام معظم رهبری پدافند را اینگونه تعریف می کنند بی اثر کردن اثر پیامد تهدید دشمن بر کشور. یعنی به نوعی کشور را در برابر تهدید آسیب ناپذیر کردن.
هیچ حوزه ای از تهدید هم نمی گویند که صرفاً آن را به تهدیدات نظامی و امثال هم ارجاع دهیم. ضمن آنکه در تعریف می گویند تهدیدات و اقدامات نظامی یعنی طیف وسیعی از تهدید را می گویند و اقدامات نظامی هم در کنارش به آن اضافه می کنند. ایشان کشور را  به سه حوزه تعريف كرده اند .كل پیکره ی کشور، که یک عده پیکره را زیر ساخت تعریف می کنند یک عده ممکن است سرمایه های کشور ، که حوزه های مختلفی را در بر می گیرد ، جامعه را مردم تعريف می شود که سرمایه های انسانی جمعیت و مردم است، دستگاه ها هم نظام اجرایی کشور هستند که در واقع جامعه و زیر ساخت را اداره می کنند. پس در پدافند غیرعامل باید کاری کنیم که اثر تهدید را بر کشور صفر کنید ، یا به قول  علماي ریاضي  به سمت صفر میل کند.

"تعریف جنگ اقتصادی "

جلالی جنگ اقتصادی را اینگونه تعریف کرد: سه تعریف از جنگ اقتصادی از گذشته تا به الان داشته ایم.
اولین تعریف اینکه در گذشته حمله ی نظامی به زیر ساخت های اقتصادی به مفهوم کاهش قدرت ملی و تاثیر گذاری بر کاهش قدرت دفاعی شکل گرفته است که روند مرسومی در همه جنگ ها بوده است. در جنگ ها به زیر ساخت های اقتصادی حمله می کردند درآمد و صادرات و واردات را با مشکل موا جه می کردند. نمونه آن در دفاع مقدس به  پايانه خارک حمله می کردند و کشتی ها را می زدند و پالایشگاه ها و جاده را مورد حمله قرار داده آسیب اقتصادی به کشور وارد می کردند که این آسیب اقتصادی مولفه قدرت ملی را کاهش و در قدرت نظامی تاثیر می گذاشت،
تعریف دوم جنگ برای منافع اقتصادی بود. مثلاً به حضور آمریکایی ها در خلیج فارس  را جنگ نفت گفته می شود می گویند جنگی است که صرفاً در حوزه ی اقتصاد است. بعضی ها بر این عقیده اند که حضور آمریکا در خلیج فارس حمله به آینده ی اقتصاد در دنیا است. می گویند چون آمریکایی ها در مزیت های برتری اقتصادی و رشد اقتصادی نسبت به چین کم آوردند اساسی ترین مولفه ای که در اقتصاد تشخیص می دهند و می شود به آن تسلط داشت و آینده اقتصاد را کنترل کرد انرژی است.لذا منطقه ی خلیج فارس، منطقه ای است که در تمام مراکز انرژی بیش از 30 سال عمر بقا دارد لذا حضور در اینجا کنترل در اختیار داشتن و استیلای اینجا در واقع کنترل اقتصاد در آینده است.به نوعی استفاده از ابزار نظامی برای منفعت اقتصادی است .
و تعریف سوم حمله با ابزار اقتصادی به مولفه های قدرت اقتصادی کشور است. اینجا دیگر حمله ی نظامی نیست حمله ی اقتصادی است. حمله با ابزار اقتصاد بر علیه تمام مولفه های اقتصادی کشور مقابل و این آن چیزی است که امروز به آن جنگ اقتصادی گفته می شود.

" جنگ متمدنانه "

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور اشاره کرد: چیزی که امروز اروپایی ها اسمش را جنگ متمدنانه می گذراند یعنی جنگی که ظاهراً خونریزی و توپ و خمپاره در آن نیست ولی جنگی است با استفاده از دانش و علم و تکنولوژی، تعریف ما از جنگ اقتصادی این است که جنگ اقتصادی ابزارش اقتصادی است بخشی از آن تحریم است، سایر ابزار و سلاح های دیگر هم وجود دارد و به مولفه های قدرت اقتصادی کشور حریف حمله می شود، مثلاً دانش و فناوری موتور اصلی مولفه های اقتصادی یک کشور است در نظام پولی که خون اقتصاد است اگر بخواهیم جنگ را بشناسیم باید دو نکته ی در مورد آن ذکر کنیم: یکی ابعاد آن یکی سناریو و اهداف آن در ابعاد اول بعد پول و ارز و بانک و نظام بانکداری است. این در واقع مثل شبکه ی خون رسانی به بدن است. سیستم پول اگر دچار مشکل شود چون نقش کاملاً محوری در اقتصاد پیدا کرده است و از طرف ديگر ارز و پول خارجي است كه نقش خود را بها كرده و در يك نقش تحميلي به كالا تنديل شده است . به شکلی که خیلی جاها تبدیل به کالا شده است،  و تأثير مخرب بر اقتصاد كشور گذشته و کشور  را دچار مشکل می نمايد .

"ابزار فرهنگی  در جنگ  و پدافند اقتصادی"

وی گفت: یک بعد روانی است که استفاده از رسانه، ابزار رسانه و ابزار فرهنگی در جهت اهداف جنگ اقتصادی می باشد. که در واقع بخشی از آن توسعه ی الگوی مصرف وارداتی برای مردم می باشد. من اینجا  تحميل الگوی مصرف وارداتي  را یک سلاح  اقتصادي در اختیار دشمن می بینم .
مثلاً در برخورد اقتصادی آمریکایی ها و چینی ها با هم آمریکایی ها وقتی می خواهند تولید را در چین غیر اقتصادی کنند، سطح رضایت ملی مردم نسبت به درآمد را بالا می برند با تبلیغات و تحميل الگوي مصرف  مصنوعي نوعي اشتهاء كاذب توليد كرده و سطح رضايت مندي را ارتقا داده ، یعنی کارگر به ان  دستمزد قبل کفایت نمی کند. چرا اروپایی ها هزینه های تولیدشان بالاست و تولید انبوه خود را در چین انجام می دهند یکی از دلایل آن این است که در اروپا سطح توقع کارگر به صورت غیر متعارف بالا رفته است. چون غیر متعارف شده است در واقع تولید را غیر اقتصادی می کند هر جا تولید غیر اقتصادی می شود همه ی واردات به سمت آن می آید دنبال می شو لذا تعریف  و تحميل فرهنگی الگوی مصرف از طریق ابزار رسانه و بالا بردن سطح توقع مردم در شرایط جنگ اقتصادی یک استراتژی برای برخورد با حکومت است و اینکه سطح رضایتمندی مردم را کاملاً مدیریت و کنترل کند.

"ابعاد روانی جنگ اقتصادی"

جلالی ادامه داد: ابعاد دیگر فرهنگی و رسانه است و در ذهن القاء می کنند که شما در حال اضمحلال هستید، تا فضا را نا امید کننده نشان دهند که این بعد روانی و فرهنگی داستان است .

"ابعاد امنيتي جنگ اقتصادي"


بعددیگر بعد  امنیتی است. یعنی هر چالش اقتصادی مدلی است تا تبدیل به یک چالش امنیتی شود در واقع انتهای یک چالش اقتصادی یک چالش امنیتی  تبديل مي شود .

"ابعاد سایبری جنگ اقتصادي"

وی گفت:بعد دیگر  جنگ اقتصادي ،  بعد اقتصادي سایبری است ، حمله ی سایبری به بنیان های اقتصاد است. تمام ابعاد اقتصادی و بخش زیادی از آن در فضای سایبر شکل گرفته است و این در فضای سایبر به شدت آسیب پذیر است. مثلاً حمله به نظام پولی که در فضای سایبر می تواند نظام پولی را از حرکت بیندازد، امنیت اقتصادی بر هم بخورد و به دنبال آن امنیت ملی آسیب ببیند و در واقع توقف چرخه مالی و خسارات اقتصادي را بدنبال دارد .

"تغییر سرمایه های فیزیکی به سایبری"

وی ادامه داد: امروز ماهیت پول ما تغییر کرده است. از سرمایه فیزیکی تبدیل به سرمایه سایبری شده است. در واقع حفاظت از پول نگهبان و این جور چیزها نیست و باید با فایروال و سامانه و دیتا سنتر از پول حفاظت کرد یا حمله سایبری به بنیان های اقتصادی که می تواند ضرر و زیان شدید برای کشور  ها تولید کند.

" حملات زیستی و بیولوژیک با هدف اقتصادی "

جلالی گفت: بعد دیگر بعد  اقتصادي ،بیولوژیک است در بعد غذا و محصولات کشاورزی،در کشور دومین وزارتخانه اقتصادی كشور ، وزارت کشاورزی است و به این بعد جنگ اقتصادی کم توجه می شود، عمده حملات زیستی و بیولوژیک با هدف اقتصادی انجام می شود. مثلاً غیر اقتصادی کردن کاشت برنج ، شایع شد که در شمال برای هر کیلو برنج 400 لیتر آب مصرف می شود ولی در هندوستان 100 لیتر پس کاشت برنج در ایران غیر اقتصادی است، باید تولید کنیم این یعنی مزیت اقتصادی در صورتی که در جنگ اقتصادی مزیت اقتصادی اصل دوم است اصل اول این است که شما بتوانید نیازهای واجب اقتصادی  خودتان  را خودتان تامین کنید.

" وجوب پدافند اقتصادي "

حضرت امام خميني "ره" در تحرير الوسيله دارند كه :
 چنانچه بیم استیلا  و تسلط دشمنان بر مسلمين وجود داشته باشد واجب است که بروید  و کار  دفاع سلبي از قبيل نخريدن  اجناس خاجي انجام  شود بِنَا براين بر اساس فتوي امام راحا عظيم الشان پدافند اقتصادي در شرايط فعلي كشور بر همه  واجب است.

" از بین بردن منابع اقتصادی "

وی در ادامه چنین گفت:در بعد زیستی به محصولات کشاورزی گوشت، دام، میوه و غلات حمله می شود و هدف ازآن از بین بردن منابع اقتصادی است،مثلاً به زیتون در رودبار دو سال است که  حمله شده و از بین رفته، به بلوط در بدنه زاگرس حمله شده و حدود 1/200/000 هکتار بلوط از بین رفته و خشک شد، به ماهی های سردابی ما حمله شده  و  آسیب زده این ها حملات بیولوژیک  و زيستي است.

" اقتصاد دانش بنیان "

 وی تصریح کرد: بعد دیگر جنگ  اقتصادي بعد تکنولوژی ، دانش و فناوری است. مقالات علمی درجه ی یک حوزه های اصلی کشور را تولید کنید و برای آی سی آی بفرستید تایید نمی شود مقالات کم ارزش حوزه های متفرقه که درست و غلط بودن آن به ما برتری نمی دهد سریعاً پذیرش می شود،نوعی هدایت تولید علم  كشور است که چه چیزی تولید کنیم و چه چیزی تولید نکنیم در حوزه ی تکنولوژی تمام تکنولوژی های تک در هر حوزه ای در واقع کاملاً تحریم شده است زیرا دانش تکنولوژی ست که ثروت و قدرت در حوزه اقتصاد تولید می کند ، رهبرمعظم انقلاب در جایی می فرماید؛ اقتصاد دانش بنیان یعنی ما باید از دانش ثروت تولید بکنیم نه از گدایی .

" کارشکنی در مسیر تولید  داخلي صنعت "

جلالی گفت:از ابعاد دیگر جنگ اقتصادی  دشمن کارشکنی  و تخريب و إيجاد نماييد و ياس در مسیر تولید است، یعنی در واقع اقدام امنیتی  و خرابكارانه شكل ميگيرد .در حوزه ای که هر حرکت تولید  داخلي و ملی داخل کشور را با ابزار امنیت کنترل و يا با  ورود اقلام  توليد داخلي به داخل کشور تبدیل به شکست کنیم چرا تولید داخل کشور در برابر تحریم نباید شکل بگیرد؟،  لذا حل مساله تحریم جز با تولید  داخلي راه حل دیگری ندارد، یا التماس وگدایی و یا تولید داخلي . انتخاب به عهده ی شماست.

"أهداف جنگ اقتصادي دشمن چيست ؟"

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: یکی دیگر از اهداف اصلی برابر فرمایش مقام معظم رهبری در جنگ اقتصادی  ، مردم هستند آن ها سناریویی در حوزه ی جنگ اقتصادی طراحی کردند که وقتی همه را کنار هم می گذاریم می بینیم که هدف مردم هستند. تولید نارضایتی در مردم با چالش اقتصادی در واقع هدف اساسی و اصلی است که دنبال می شود.

" القای ناکارآمدی و ناتوانی "

جلالی گفت:هد ف بعدی القای ناکارآمدی و ناتوانی به کشور و به ملت و بعد تضعیف قدرت ملی  و قدرت دفاعي است ، زیرا هر کشوری که قدرت اقتصادیش پایین بیاید تمام قوای ملی اش کاهش می یابد حتی در جنگ اگر کسی بخواهد بجنگد باید قدرت اقتصادی بالایی داشته باشد قدرت اقتصادی ، قدرت نظامی را تقویت می کند .

" فعالیت های دشمن در حوزه ی  رواني "

وی گفت:  اگر سناریوی  جنگ اقتصادی دشمن را در یک نیم دایره طراحي و كنار هم قرار دهيم  قطاع اول آن قطاع فرهنگی، سیاسی، روانی و تبلیغاتی است که اشاره شده هم مصرف  كاذب تولید کند، هم ناامیدی و هم فضا سازی امنیتی در کشور ایجاد کند و کمبودها را افزایش دهد این ها که اشاره شد محورهای فعالیت های دشمن در حوزه ی  رواني و فرهنگی است.

"ایجاد چالش اقتصادی "

جلالی در ادامه چنین گفت:قطاع دوم، قطاع چالش  اقتصادی است که نگاه بر این است که ما چالش اقتصادی برای مردم تولید کرده و چالش را تبدیل به معضل کرده ،معضل را در ذهن مردم بزرگ و مردم را ناراضی کنیم و به سمت  مقابله با حکومت بفرستیم.
 از اینجا به بعد وارد قطاع امنیتي می شویم ، با دقت در شبکه های اجتماعی می بینیم محورهای زیادی از نظر سنجی ها است که در انتها به دو سوال پاسخ می  خواهد كه  میزان فشار اقتصادی بر کشور چقدر است؟
می خواهند ببینند که شرایط لازم فراهم  شده تا از این قطاع بالا رفته و وارد قطاع بعدی شود یا خیر ؟.

"  نقش  شبکه های اجتماعی  بيگانه در جنگ اقتصادی "

وی در خصوص شبکه های اجتماعی تاثیر گزار در جنگ اقتصادی گفت:وظیفه  شبکه های اجتماعی و عناصر ستون پنجم این است که این را پایش کرده و تحویل دهد، لذا وقتی مساله ی اقتصادی از اقتصاد عبور کند وارد حوزه ی امنیت می شود. حوزه ی امنیت یعني  مردم عصبانی شدند و مشکل دار شده به لایه ی امنیتی وارد می شود و به کار ضد امنیتی انجام می شود.
در قسمت های آخر اگر امنیت آسیب ببیند و تعادل ملی بر هم می خورد و به سمت مرحله ی براندازی برسد ابزار تهدید نظامی ابزار مداخله محدود نظامی یا ارعاب نظامی و سطحی آید که از نظر خود آن ها ضربه آخر زده شود.

" سناریوی جنگ اقتصادی دشمن  "

وی در ادامه چنین گفت::البته فضای فرهنگی در همه ی این قطاع ها حرکت می کند و هر جایی را بزرگ جلوه می دهد. لذا جنگ اقتصادی خودش یک بخش از یک نقشه ی بزرگ بر علیه کشور است و در این سیر یک سناریوی کامل وجود دارد که بخشی از آن این است.

" جنگ اقتصادی تهدید یا فرصت "

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت:اینکه جنگ اقتصادی تهدید است یا فرصت یک عده آن را تهدید فرض می کنند تهدید مرعوب کننده ، ما می گویم تهدید است چون به امنیت ملی آسیب می زند و ارگان امنیت اقتصادی را  تهديد می  كند .جالب است چینی ها در تعریف استراتژیک تهدید و فرصت ، تهدید را  فرصت خطرناک می نامند و اصلاً از تهدید تعریف نمی کنند. یعنی تهدید یک فرصت خطرناک است که اگر با آن به موقع مقابله نکنیم تبدیل به فرصت می شود و اگر آن را رها کنیم به تهدید تبدیل می شود. اگر از این منظر می توانیم بگوییم که جنگ اقتصادی و تحریم یک فرصت خطرناک است. اگر با آ ن برخورد شود و مدیریت شود کاملا فرصت است. چنانچه از آن بترسیم و فرار کنیم تهدید است.

" استفاده ازمنابع انسانی مبتکر و خلاق "

جلالی اظهار داشت : مدت ها در آسیب شناسی اقتصادی و محيط ملي می گوییم اقتصاد وابسته به نفت ، دشمن است، دشمن دانا نفت ما را بسته یعنی در فضایی ما را مجبور کرده است که از نفت دل بکنیم به عنوان واقعیت فرض کنیم که یک فرصت برایمان تولید کرده است که درآمد نفتی نداشته باشیم و به سمت سایر درآمدها برویم اینکه به ما کالا ندهند و تحریم کنند فرصت است. نباید به مساله نگاه غلط کنیم اگر نگاه چنین باشد پاسخ هم غلط است. در تمام بررسی ها و تجزیه تحلیل ها ما دو مولفه قدرت داریم یک قوت منابع انسانی که انسان های مبتکر و خلاق و دارای ظرفیت دانش بنیانی جزو ظرفیت های قوت ما است. ضعف ما این است که از این افراد حمایت نمی کنیم و درست دنبال نمی کنیم تا به نتیجه برسیم یکی دیگر از قوت های ما قدرت تولید مهندسی معکوس  در فناوري ها و توليد صنعتي است.

" استفاده  از تولید مهندسی معکوس "

وی گفت:در  بعضي حوزه هاخارجی ها می گویند به شما  كالا   نمی فروشیم چون یکی بیشتر از نمی خرید و بعد خودتان از روی آن درست می کنید. اکثر چیزهایی که در حوزه ی نظامی ساخته شد نمونه هایی از دشمن گرفته ایم و در سیستم صنعتي كشور  مهندسی معکوس کرده ایم و خودمان درست کرده ایم.مانند موشک های مختلف برای کشور که همچنین مزیت هایی دارد تحریم فرصت و هدیه است. تمام شرکت های دانش بنیان داخلی و صنایع داخلی باید از این فرصت استفاده کنند. البته دولت باید بر روی این موارد برنامه ریزی کند و اگر برنامه ریزی نکند  فرصت  هاي خطرناک  به تهديد تبديل می شود که موجب آسیب پذیری می شود.

" فعال سازي ساختار پدافند اقتصادي است"

وی در ادامه گفت:در راهکارهای پیش رو یک راهکار ساختاری است ، حدود سه سال پیش به  مسولين امنيتي و اقتصادي عرض. كرديم که دشمن در وزارت خزانه داریش در حال درست کردن ساختار  قرارگاه جنگ اقتصادی و ایجاد ابزار جنگ اقتصادي است ، دشمن  قرارگاهی به نام جنگ اقتصادی دارد و تمام فعالیت های کشور ما مانیتور می شود، سفرهای اقتصادی و سیاسی مسئولین جمهوری اسلامی به هر کشوری کنترل می شو، بهایی ها و منافقین را در دنیا جمع آوری کردند و شبکه سازی کردند برای مانیتورینگ فعالیت های اقتصادی جمهوری اسلامی، پس ما هم به مرکزی نیاز داریم که فعالیت های دشمن را مانیتور کند. این همان راه حل ساختاری است.

" جنگ تمام عیار اقتصادی "

وی با اشاره به اینکه ؛ برابر اصل 110 قانون اساسی مسئول اعلام جنگ و صلح رهبری است ، گفت:رهبرمعظم در مقدمه ابلغ سياست هاي اقتصاد مقاومتي فرمودند که ما درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی شدیم یعنی رسما وارد جنگ شدیم اگر پذیرفتیم که وارد جنگ اقتصادي شده ایم باید سراغ دفاع برویم، باید ببینیم دفاع به چه نیاز دارد؟ اول یک ساختار و قرارگاه می خواهد (کارگروه، کمیسیون، کمیته) یعنی ساختاری که کسانی که ابعاد مسئله را دنبال می کنند دورهم بنشینند و کار دشمن را رصد و تجزیه تحلیل کنند،  در مرحله دوم کار عملیاتی  و هماهنگ سازی همه ی  دستگاههاي اقتصادي در همه ابعاد اقتصادی است ،چه کسی در شرایط جنگ اقتصادی اجازه می دهد ارز مملکت خارج شود و پورشه وارد شود؟، چه کسی در شرایط جنگ اقتصادی اجازه می دهد 18 میلیارد دلار پول در سال ٩٠ و ٩١ از کشور در قبال جهانگردی و گردشگری خارج شود؟ابعاد و اجزای اقتصادی باید کنار هم و هم سو و هماهنگ با هم تصمیم بگیرند.

"نبود قوانین و مقررات در برابر جنگ اقتصادی"

جلالی گفت: دومین نکته قوانین و مقررات است، یکی از مسئولین طی مصاحبه ای اعلام کرد که؛ ما بررسی کردیم و خوشبختانه هیچ مشکل قانونی و مقرراتی برای اقتصاد مقاومتی نداریم، هر جنگ قانون خودش را می خواهد، اگر قانون نداشته باشیم ، رئیس بانک ملی به کانادا می رود بابک زنجانی به وجود می آید و ... اینها همش به خاطر بی قانونی است. جنگ قانون خودش را می خواهد. یکی از بزرگترین مشکلات ما کمبود قوانین جنگ اقتصادی است. اگر پذیرفتیم جنگ است و مسئول تشخیص و اعلام جنگ هم گفته است که جنگ است پس به قانون خاص شرایط جنگ اقتصادی نیاز داریم .

" تحریم داخلی یا خود تحریمی "

وی گفت: یکی از چیزهایی که اقتصادی ها اسم آن را تحریم داخلی می گذارند مقررات دست و پا گیر داخلی است که این ها خود تحریمی است و باید برطرف شود. قوانینی که تولید و تامین داخلی را ضعیف می کنند و به دشمن کمک می کند باید حذف شود.

" تحریم آگاهانه ی کالاهای غیر ضروری "

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: نکته ی بعدی این است که دولت باید برنامه اش را براساس وجود جنگ اقتصادی بگذارد. و در بودجه پیشنهادی آن را لحاظ کند وبعد دیگر تحریم آگاهانه ی کالاهای غیر ضروری در کشور خودمان است، گفته می شود سالانه ما چندمین کشور دنیا در زمینه ی واردات لوازم آرایش زنانه هستیم. آیا این واقعا جزء الزامات زمان جنگ است؟ اصلاً اینگونه نیست و باید کاملاً تحریم هوشمندانه شود ، باید یک نظام آگاهانه و هوشمندانه تحریم داخلی به نفع تولید داخلی طراحی و اجرا کنیم.

" حل تحریم با تولید داخلی"

جلالی گفت: موضوع بعدی حل تحریم با تولید است، در کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان شد به دولت تکلیف شود که:
1. لیست اقلام تحریم تهیه شود
2. اقلام مذکور براساس اهمیت، درجه بندی شود
3. اقلام لیست فوق، براساس قدرت تولید داخلی مرتب شده، سپس تمام دستگاه های اجرایی را مکلف کنید که چه مقداراز این تحریم در سال 94 باید در داخل تولید شود. پیشنهاد من 20% است راه حلی برای تحریم جز التماس و گدایی یا تولید وجود ندارد. خوشبختانه ما تمام ظرفیت های تولید را در داخل کشور داریم.

" سیاست ضد تولید داخلی دشمن"

وی اشاره کرد: جریان ضد تولید داخلی در داخل کشور توسط دشمن و برخی عناصر داخلی در حال شکل گیری است که سیستم های امنیتی باید آن را شناسایی و مهار نمایند. چرا باید تولید داخلی بنزین خود را تعطیل و تولید آن را به خارج از کشور وابسته کنیم؟! برای انجام این کار به برنامه نیاز است. به عنوان مثال در زمانی به وزارت نفت ابلاغ شد ابزار ایمنی چاه خریداری شده و نصب شود. پس از خرید تعدادی از آنها ما را تحریم کردند، متخصصان کشور یک نمونه از آن را در بخش دفاع و با هماهنگی وزارت نفت بعد از یازده ماه ساختند که بعد از اصلاحات تولید کننده ی همان محصول شدیم و توانستیم به بقیه کشورها صادر نماییم.

"لزوم  برخورد با مفاسد اقتصادی "

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: محور بعدی برخورد قاطع و جدی با مفاسد اقتصادی است، همچنان که در بخش قوانین گفته شد ،برای اقتصاد به قانون زمان جنگ نیازمندیم. مفسد اقتصادی باید قاطعانه به اشد مجازات محکوم شود. اگر یک نظام برخورد قاطع در زمان جنگ اقتصاد با مفاسد اقتصادی نداشته باشیم باید بپذیریم که مفسیدن اقتصادی خون مردم را در شیشه کنند.

" نقش سیستم بانکی در جنگ اقتصادی"

جلالی گفت: نکته ی بعدی این که در اقتصاد مقاومتی باید نقش بانک تعریف شود. در حال حاضر بانک کل  اقتصاد را در دست دارد ، صنعت گران جوان بدلیل نتوانستن پرداخت بدهی در زندان هستند، نقش بانک در اقتصاد باید کاملاً مشخص باشد به نوعی می توان گفت، بانک عامل تهدید برای تولید، تورم تبدیل شده است. دادن وام های کلان به واسطه گران و دلالان، بانک را به دشمن تولید کننده تبدیل نموده است. باید در قانون حد و حصر وظایف بانک در شرایط جنگ اقتصادی تببین و تعریف شود.

"صیانت از مردم"

وی ادامه داد : محور اصلی دیگر جنگ اقتصادی خود مردم هستند برنامه ی دولت برای صیانت از مردم در برابر جنگ اقتصادی چیست؟ اگر دشمن هدفش ایجاد نارضایتی برای مردم است ،در پدافند اقتصادی باید اثر تهدید اقتصادی دشمن را بر سفره ی مردم حذف نماید، یعنی باید لایه ی حفاظتی، حمایتی، سیاستی، پدافندی و صیانتی برای در برابر تهدید دشمن ایجاد شود تا تهدید دشمن بر مردم اثر نکند ، . ، باید سبد الگوی مصرف بهینه برای مردم تعریف شود، مایحتاجی که مردم به صورت معمول مصرف می کنند، در این سبد قرار گیرد و سپس در بعد سیاستی از مرحله  اول تولید تا عرضه و توزیع و رسیدن به دست مردم حمایت، مراقبت و کنترل شود تا این سبد آسیب نبیند.

" نقش مردم در پدافند اقتصادی"

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: یکی از موضوعات اساسی دیگر تعیین نقش مردم در پدافند اقتصادی است؛ در اقتصاد مقاومتی اگر برای مردم نقش تعیین نکنیم به مقابله با شما می پردازند اگر الگو و فرهنگ مصرف داده نشود مقابله می شود. ولی چنانچه الگو داده شود و فرهنگ مصرف و نقش قائل شویم مانند زمان جنگ از سهم حداقلی کوپنی خود به جبهه کمک می کنند. بنابراین تعیین نقش مشارکت جویانه برای مردم در پدافند اقتصادی بسیار اهمیت دارد.

" ذخایر اطمینان بخش راهبردی "

سردار جلالی گفت: نکته بعدی ذخایر اطمینان بخش راهبردی برای اداره کشور اعم از آب و سوخت و غذا و... باید حداقل حدود 1 سال نسبت به نوع کالا ذخیره داشته باشیم تا هر نوع تحول بازار و قیمت و کمبود را بتوانیم با این ذخایر کنترل و مدیریت کنیم. الحمدلله توجه دولت به این موضوع توجه خوبی بوده و این موضوع را تا حدودی مدیریت نموده است.

"تبدیل تهدید به فرصت"

وی گفت: موضوع بعدی این است که وقتی در فروش نفت خام مشکل داریم باید پالایشگاه در کنار ساحل دریا ایجاد کنیم و نفت تولیدی خود را به محصول پتروشیمی یا بنزین تبدیل کنیم و آن را در بازار دنیا به فروش برسانیم. نفت خام به جایی نفروشیم. یکی از راه حل های تبدیل این تهدید به فرصت همین موضوع می باشد.

" مدل و نظریه علمی-عملی اقتصاد مقاومتی"

جلالی یادآور شد: نکته بعدی این است که رویکرد اقتصادی مقاومتی را از توصیه تبدیل به نظریه علمی، عملی و اقتصادی کنیم تا به یک مدل اقتصادی بومی، پایدار و مقاوم در برابر تهدید  و الگوی اقتصادی بهینه برای کشور تبدیل شود و در دانشگاه ها تدریس شود. در حال حاضر در دانشگاه های اقتصاد مقاومتی در حد توصیه، نظریه سفارش های مقام معظم رهبری و یا نهایتاً سیاستهای کلی تلقی می شود.

" فرهنگ اقتصاد مقاومتی"

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: نکته  آخر مبحث فرهنگ اقتصادی است، اگر ما پذیرفتیم جنگ اقتصادی است، ابتدا روحیه معنوی دفاع مقدس اقتصادی می خواهیم، به جای حرص زدن برای مصرف بیشتر و رفتن به سمت زندگی اشرافی گری، به سمت ارزش های دینی قناعت، همدوستی، کمک به همنوع برویم ،  وقتی این فضا نباشد، افتخار به اشرافی گری تبدیل به اصل می گردد. گاندی بخاطر اینکه وابستگی اقتصادی را از انگلیس بگیرد یک لباس دست بافت هندی به تن کرد و تبدیل شد به نماد مقاومت اقتصادی؛ نباید استفاده از برندهای خارجی برای ما افتخار باشد و باید افتخار در استفاده از الگوی تولید شده ایرانی باشد. در صورت تولید جنس ایرانی برای فرزندان خودمان شغل و درآمد ایجاد می شود. این همان جنبه فرهنگی است و دستگاه های فرهنگی باید روی آن کار کنند.

" تعریف الگوی مصرف بر اساس نیاز "

وی گفت: یکی دیگر تعریف الگوی مصرف بر اساس نیاز است نه مصرف گرایی، نیاز می تواند در حد حیات ، نبات و یا رفاه نسبی باشد، نه در حد اشرافی گری. علمای اقتصادی باید یک نیاز متعارف زمان جنگ را تعریف کنند و همان نیاز را بعنوان الگوی مصرف ملی معرفی نمایند و سپس آن الگوی مصرف را توزیع ، تولید و ترویج بدهند، که متاسفانه این موضوع هم در بعد فرهنگی ضعیف است ، لذا افتخار به اشرافی گری و مصرف کالا و برند خارجی متاسفانه یک اقدام ضد فرهنگی اقتصاد مقاومتی است که واقعاً باید در شرایط جنگی ، جرم تلقی شود. این کار یک کار فرهنگی است.

"اجرای رهنمود های مقام معظم رهبری "

جلالی در خاتمه گفت: این نکات فقط سرفصل های نیاز بود و یک نیاز واجب عینی می باشد و کاملا حس می شود. ان شاا... این محورها که به عنوان نیاز ذکر شد، بتواند محورهای تحقیق و توسعه و تولید مقاله و تلاش علمی و نظریه پردازی قرار گیرد، تا رهنمود های مقام معظم رهبری در این حوزه مظلوم واقع نشود.


١٩:٤٠ - 1393/11/04    /    شماره : ٧٠١٥    /    تعداد نمایش : ٢٢٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج