شنبه ٠٣ آبان ١٣٩٩
صفحه اصلی > آموزش و فرهنگ سازی 
منو اصلی
اخبار > پیام‌ هماهنگی در حوزه گندم، آرد و نان، شماره 6 -1392 (شماره مسلسل 49)


  چاپ        ارسال به دوست

مركز پژوهشهاي غلات:

پیام‌ هماهنگی در حوزه گندم، آرد و نان، شماره 6 -1392 (شماره مسلسل 49)

 

2. پاكت‌هاي گاز (بگ) به­هيچ وجه نبايد هنگام ضدعفوني باز يا پاره گردند.

3. جهت رسيدن به نتيجه­گيري مطلوب، درزبندي و مسدود نمودن كليه منافذ، دريچه­ها و فن­ها بسيار حائز اهميت است. منطقه تحت ضدعفوني بايد به طور كامل مسدود و نفوذناپذير باشد تا حفظ غلظت گاز در حجم معين و توزيع مناسب گاز در كل سطوح ضدعفوني انجام پذيرد.

4. هوادهي مناسب پس از خاتمه عمليات ضدعفوني ضروري مي­باشد.

توصيه‌هاي ايمني

1. آموزش افراد جهت ضدعفوني بسيار ضروري است و يك نفر بايد به عنوان مسئول اين امر انتخاب گردد.

2. به قابليت اشتعال فسفين توجه داشته و از تماس آب باران با گاز فسفين جلوگيري گردد.

3. براي مدت طولاني در معرض مواد ضدعفوني قرار نگرفته و از قواعد و دستورالعمل‌هاي ابلاغي و همچنين برچسب­هاي روي بستهبندي محصولات تبعيت گردد.

4. از علامت خطر براي مناطق تحت ضدعفوني استفاده گردد.

5. در هنگام ضدعفوني، برداشتن پوشش و عمليات هوادهي و همچنين قبل از نزديك شدن به مناطقي كه علامت خطر دارند حتماً از ماسك مخصوص گاز استفاده شود.

6. در صورت مسموميت با گاز فسفين، مصدوم را در هواي آزاد قرارداده و تا رسيدن فوريت‌هاي پزشكي باید وی را آرام و گرم نگاه داشت. در صورت بروز مشكل تنفسي، از تنفس مصنوعي استفاده نگردد همچنين از هيچ پادزهري بدون مشورت با پزشك استفاده نشود.

پیام هماهنگی: ضدعفوني با گاز فسفين زماني مي‌تواند به عنوان يك روش مؤثر مطرح باشد كه توسط افراد آگاه و آموزش‌ديده و با رعايت نكات فني و ايمني انجام پذيرد. در اين خصوص استفاده از اصول و ضوابط استاندارد و توجه به نكات ايمني و فني موجود در برچسب هر محصول، ضرورت دارد.

تهیه‌ و تدوین: گروه تحقیقاتی و آزمایشگاهی خرید و نگهداری غلات و فراورده‌های آن (زهرا شادفر)

هماهنگی و تنظیم: گروه پژوهش و مطالعات اقتصادی و اجتماعی غلات و فراورده‌های آن (جمال عبداله‌پور) 

مقدمه

ضدعفوني با گاز «فسفين» يك روش بسيار مؤثر و متداول در كنترل آفات انباري محسوب مي‌شود كه داراي مزيت هاي قابل توجهی نسبت به سموم ديگر شيميايي مي­باشد. ميزان موفقيت در عمل ضدعفوني غلات با گاز فسفين­ تا حد زيادي به رعايت استانداردهاي ضدعفوني بستگي دارد و چنانچه توسط افراد صلاحيت­دار، متخصص و مجرب انجام پذيرد، مي­تواند نتيجه مطلوبي داشته باشد، در غير اين صورت ممكن است نتيجه ضعيفي حاصل گردد. از سوي ديگر فسفين گازي است بسيار سمي كه روي سيستم اعصاب مركزي اثر گذاشته و مشكلات ريوي و تنفسي حادي ايجاد مي­نمايد. بنابراين، مسئولين و افرادي كه مي­خواهند عمل ضدعفوني با گاز فسفين را انجام دهند، مي­بايست نکات و شرايط فني و ايمني لازم را رعايت نمايند.

مشخصات فسفين

فسفين بسيار سمي، بي‌رنگ،‌ با بوي مشخص سير يا كاربيد است. نقطه جوش اين ماده C87- ، چگالي نسبی آن 2/1(سنگين تر از هوا) است كه قابليت انحلال در آب و واكنش با برخي از فلزات و همچنين قابليت اشتعال بالايي دارد. اين سم به اشكال مختلف قرص‌هاي فسفید آلومنیوم، بگ یا پاکت‌های گاز، نوارهای فسفیدآلومينیوم، سيلندرهای گاز فسفین و مولدهاي فسفين در بازار ارائه مي­گردد.

به دليل اهميت و حساسيت ايمني عمل ضدعفوني کردن حجم عظيم گندم در مراكز ذخيره­سازي كشور و همچنين بدليل عملكرد مطلوب و اثربخش فرمولاسيون پاكت‌هاي گاز (بگ­ها) و نوارهاي فسفيد آلومينيوم؛ در عمليات ضد­عفوني سيلوها و انبارهاي كشور، اين دو نوع از سموم مورد استفاده قرار مي­گيرد. هر بگ حاوي 3/11 گرم و هر نوار حاوی 1133 گرم گاز فسفين مي باشد، بنابراين نوارهاي فسفيد آلومينيوم براي ضدعفوني فضاهاي انباري مناسب است.

توصيه‌هاي فني

1. زمان گازدهي و دوز  مصرفي فسفين به شرح جدول ذيل است:

حداقل زمان گازدهي به وسيله دتياگاز با رطوبت نسبي حدود 60 درصد

پايين تر از 5 درجه سانتيگراد

گازدهي انجام نمي گردد

بين 5 تا 10 درجه سانتيگراد

14 روز

بين 11 تا 15 درجه سانتيگراد

7 روز

بين 16 تا 25 درجه سانتيگراد

4 روز

بالاتر از 25 درجه سانتيگراد

3 روز

توصيه ميزان مصرف فسفين در روش­هاي مختلف انبارداري

روش انبارداري

ميزان مصرف بر اساس گاز فسفين مورد نياز به گرم

سيلو

2 تا 5 گرم در هر تن

انبار مسطح

3 تا 6 گرم در هر تن

خرده بار

1 تا 2 گرم در هر متر مكعب

كانتينر

1 تا 2 گرم در هر متر مكعب


١١:٠٤ - 1392/08/04    /    شماره : ٥٣٠٣    /    تعداد نمایش : ٨٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج